Topic politic

Adi

Topic politic

Mesajde Adi » 22 Mar 2014, 09:57

Ma gandeam ca avem nevoie de un astfel de topic pentru ca depindem de autoritati pentru a rezolva o parte din problemele cu care ne confruntam in cartier.

Concret: suntem un cartier care prin forta numerelor reprezinta o mare parte din populatia comunei Chiajna. Ca atare avem un bun potential de "santaj" electoral (a se citi persuasiune). In ciuda acestui adevar, senzatia mea este ca suntem ignorati de autoritatile locale ale comunei:

- platim impozite dar obtinem foarte putin in schimb. Platim inclusiv iluminatul stradal si intretinerea parcurilor (ceea ce e corect, pentru ca vorbim de o proprietate privata), dar cred ca meritam sa obtinem totusi ceva din taxele pe care le platim anual la primarie.
- situatia cainilor este neschimbata in ciuda petitiei semnata acum mult timp
- nu exista niciun fel de preocupare pentru cartier, de fiecare data ne-am descurcat singuri
- exista servicii minime de care am putea beneficia, dar nu se vrea (ex: primirea prin posta a unei atentionari cu privire la cuantumul impozitelor si taxelor locale anuale, astfel incat sa nu mai fie nevoie sa suni la ei sau sa te interesezi pe forumuir, cu alte cuvinte "sa te descurci")

Pe de alta parte, avand in vedere media de varsta a oamenilor din cartier, ne incardram in acea categorie de votanti cel mai putin interesanti pentru clasa politica. Asta pentru ca oamenii tineri sunt cei mai apatici cand vine vorba de vot. La polul opus oamenii in varsta care voteaza in proportie mult mai mare (de aceea sunt vizati de populisme in preajma alegerilor).

Concluzia mea este ca trebuie sa fim foarte conectati la viata politica a comunei, astfel incat sa avem un cuvant de spus in alegerea autoritatilor locale. Daca vom baga in continuare capul in nisip la alegeri atunci vom fi in continuare tratati cu dezinteres.

MrV
Proprietar MR

Re: Topic politic

Mesajde MrV » 22 Mar 2014, 10:24

Daca majoritatea ar avea buletin de IF/Chiajna si ar si merge la vot, prin numarul nostru mare am putea lejer sa decidem primarul.

Eu nu am nimic cu Minea. Consider ca e un primar care face cate ceva pentru Comuna. A facut parc/zoo. A asfaltat drumul pana la noi + trotuar si iluminat.
Dar cred ca ar putea face mai multe. Cresa si gradinita de stat de exemplu si altele.
Failure lies not in falling down. Failure lies in not getting up!

gogoroiu

Mesajde gogoroiu » 31 Mar 2014, 19:38

îl felicit pe adi că a deschis acest thread.

ce spuneam eu coane MrV cu muuuuuuuulte pagini în urmă?
nu acelaşi lucru?

eu, ca bucuerştean, locuitor în sectorul 6 de mai mult de 40 de ani, l-am votat cu mâna mea pe Poteraş.
să spun ce a făcut?
nimic, nimic, nimic...
sau eu n-am simţit nimic. dar el probabil o fi simţit! mai ales prin buzunare.
când a candidat Mănescu mi-am anulat votul.
nici ăsta nu prea face treabă.

şi nu uita coane, că sect 6 are peste 350.000 de locuitori, e mai mare ca orice alt oraş al ţării.

am dat acest exemplu pentru că, poate, un primar peste o populaţie mai mică poate face mai mult.
cu bani mult mai puţini dar calculaţi mai bine.
aşa că dacă sunteţi mulţumiţi de faptele primarului din comună ar trebui să-l susţineţi.

cu privire la alegerile care urmează în ţară eu sunt sceptic!
să vedem cine va catinda şi atunci voi decide dar eu sunt unul din 350.000, iar voi aproape o majoritate.
ca să vorbim de alegeri ele se fac totdeauna duminica, românul e lehămetit şi preferă un grătar, un şpriţ cu prietenii sau pleacă pe la neamuri prin alte părţi unde nu au drept de vot.
prin urmare e posibil iar un abesenteism care poate aduce alţi monştri la conducere...

MrV
Proprietar MR

Mesajde MrV » 25 Mai 2016, 08:45

Co presedinte cercetat. Primar cercetat....sa tot "fie" votati ...
http://www.biziday.ro/2016/05/24/caciul ... tariceanu/
Failure lies not in falling down. Failure lies in not getting up!

Înapoi la “Off topic”