Teava PPL care curge la imbinare

crristib

Teava PPL care curge la imbinare

Mesajde crristib » 26 Ian 2016, 13:25

Salutare dragi vecini, ieri am constatat, ca teava de apa calda menajera, care pleca din centrala, curge pe la imbinarea cu mufa. Stiu ca aceste imbinari se fac la cald cu un aparat. Stie cineva daca se mai pot relipi, aceleasi componente (mufa de teava) acolo pe pozitie sau trebuie sa cumpar altele, ca sa refac tot traseul. O reparatie asa de mantuiala, sa mai tina o perioada, fara sa curga, ce imi recomandati? Foarte ciudate instalatiile astea, in trei ani nu a curs nimic si acum au inceput sa- si dea duhul. Multumesc anticipat.

Vasile
Proprietar MR

Re: Teava PPL care curge la imbinare

Mesajde Vasile » 26 Ian 2016, 21:11

Nu se poate reface. Dar nici nu trebuie sa refaci tot traseul, se taie bucata cu mufa respectiva, se pune o mufa de imbinare cu un stut de teava, mufa noua si gata.
Daca curge pe la imbinarea cu partea metalica este posibil sa curca pe la calti (canepa) aia se poate reface, dar tot trebuie taiata o bucata si lipita din nou, pentru ca altfel nu ai cum sa dai ture cand o mufezi.
Nu stiu daca m-am facut inteles pe deplin. Ideea este ca nu trebuie sa refaci decat local si cu piese noi.
Execut finisaje interioare de calitate. Execut orice tip de montaj (lustre, prize/intrerupatoare, galerii, mobila...)

crristib

Mesajde crristib » 27 Ian 2016, 11:16

Nu gasesc stut de teava, ala nu se foloseste mai mult la tevi moi. Poti te rog sa pui o poza daca ai, nu stiu cum arata. Multumesc
Cred ca am gasit, tu te referi la fitinguri/ mufe prin compresie?
Or fi bune astea ca si dimensiune?
http://www.dedeman.ro/bucuresti2/racord ... rf342.html
http://www.dedeman.ro/bucuresti2/reduct ... 3-4-ff.htm

Vasile
Proprietar MR

Mesajde Vasile » 27 Ian 2016, 17:43

Stut=bucatica dintr-o teava :) Adica ai nevoie de o bucata de PPR (polipropilena) cred ca de 20
Dar nu stiu daca poti reface singur instalatia...Mai ales daca nu ai mai facut si nu ai nici scule.
Cel mai bine chemi un instalator, iti face un necesar si ii da drumu la treaba.
Execut finisaje interioare de calitate. Execut orice tip de montaj (lustre, prize/intrerupatoare, galerii, mobila...)

vepman

Mesajde vepman » 28 Ian 2016, 22:17

Crisstib , nu mai bine pui o poza fix cu ce teava problema ai tu pentru a primi un raspuns concludent ? Teava PPL nu exista ...
Daca ai teava PPR ..depinde de situatie si loc , spatiu , acces e5c.
Problema onpoti rezolva cu un superglue , cu poxilina sau pozipol sau chiar cu un cui incins ( sau letcon de electronist ) daca esti dibaci.

Trimis de pe al meu GT-I9505 folosind Tapatalk
Socializez...deci exist !

crristib

Mesajde crristib » 29 Ian 2016, 11:47

Vepman, este vorba de teava de apa calda care pleaca din centrala, toti cred ca avem la fel instalatia. Nu cred ca se poate lipi cu superglue sau cu letconu, circula apa cu presiune pe acolo. Poxipol si poxilina nu lipesc astfel de tevi, am incercat de mai multe ori fara rezultat.
O sa caut un instalator care are aparat de termosudat, desi mai nou toti se pricep si te trezesti cu casa inundata cum am mai patit.

Sent from my ALE-L21 using Tapatalk

Vasile
Proprietar MR

Mesajde Vasile » 29 Ian 2016, 18:43

Plita pentru PPr iti trebuie, am vrut sa-mi cumpar acum ceva timp una pentru o interventie ca la tine, dar pana la urma am imprumutat una.

Asa arata la mine sub centrala, am notat pe tevi care cum sunt... Banuiesc ca iti curge pe la mufa...
DSC_3642.jpg
DSC_3642.jpg
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

vepman

Mesajde vepman » 29 Ian 2016, 19:01

Daca e ppr ai nevoie de o plita. Se seteaza la 275 grade...o lasi sa se incalzeasca , pana se stinge ledul de functionare , pui cele doua elemente de imbinat .. nimerinpana la 9 secunde ... desfaci , inlaturi plita si in maxim 3 secunde imbini....cele doua elemente.
REZERVELOR 89 au teava transparenta cu prinderi tip colier si doar distribuitorul de apa calda/rece este facut din ppr.

Trimis de pe al meu GT-I9505 folosind Tapatalk
Socializez...deci exist !

crristib

Mesajde crristib » 11 Feb 2016, 10:56

Am rezolvat singur pana la
urma. Se lucreaza destul de usor cu plita, sper sa si tina lipiturile pe care le am facut. Multumesc ptr ajutor.
Vasile, tu cum ai montat priza aia, ai spart ulterior sau asa a fost proiectat? Vreu si eu sa montez o priza in zona aia dar nu prea stiu ce sa fac. Din ce stiu, in zona aia este beton, oare daca sparg ptr doza, am sanse sa dau de fierbeton? La mine au montat priza pe cutia aia din rigips, si a inceput fiimea sa scoata stecherul din priza :)

Sent from my ALE-L21 using Tapatalk

Vasile
Proprietar MR

Mesajde Vasile » 11 Feb 2016, 20:25

Eu am mutat-o in zona aia, trebuia usor mai la stanga, ca urma sa inchid centrala :)
Nu este beton, este caramida, se sparge foarte usor.

Înapoi la “Diverse probleme si solutii in apartamente”