Discutii despre intretinere

alina-elena
Proprietar MR

Re: Discutii despre intretinere

Mesajde alina-elena » 10 Aug 2017, 10:30

Știu că s-a mai discutat dar nu găsesc... Pentru cei care au fond de investiții, cum ați procedat?! Câți dintre locatari trebuie să fie de acord? Ce sumă ați stabilit/luna? Suma este inclusă în întreținere?
Mulțumesc! Zi frumoasă!

Trimis de pe al meu Lenovo P70-A folosind Tapatalk

MrV
Proprietar MR

Mesajde MrV » 10 Aug 2017, 12:57

La mine la bloc am strans 2/3 din semnaturi.

Suma este egala cu suma de la fondul de reparatii. Se imparte pe cota parte indiviza, dar in cazul fondului de investitii nu s-au luat in calcul locurile de parcare de la subsol, respectiv per aprtament e cu cativa bani in plus fata de fondul de reparatii.
Dar puteti pune orice suma pe care o credeti necesara. De exemplu, vreti sistem de supraveghere si va costa 80 de mln. Fie puneti cat e fondul de reparatii si asteptati sa se stranga (sau faceti lucrarea daca prestatorul este dispus sa astepte) fie distribuiti suma pe mai putine luni ca sa strangeti banii mai repede.

La noi fondul de investitii este egal cu cel de reparatii ca sa nu bata la buzunarele oamenilor.

Fondul este inclus in intretinere. Nu se duce nimeni sa stranga banii din usa in usa.
Failure lies not in falling down. Failure lies in not getting up!

alina-elena
Proprietar MR

Mesajde alina-elena » 10 Aug 2017, 13:33

Mersi pt info!

Trimis de pe al meu Lenovo P70-A folosind Tapatalk

Înapoi la “Asociatia & Administratia & Intretinere”