De bun simt

Ducix

De bun simt

Mesajde Ducix » 18 Oct 2013, 23:50

Problema nu este ca s-a sesizat cineva,sincer mi se rupe, m-a deranjat faptul ca am gasit un bilet in cutia postala in loc sa vina sa imi spuna lucrul asta. Adica o semnam, dar o dam anonima. Sunt curios cate alte apartamente din bloc au primit acelasi bilet ca si mine. , sunt convins ca niciunul.
Maine ma voi duce sa intreb la administratie ce vecin are asemenea simt civic dezvoltat in aceasta privinta.
People never understand what you do for them.....Until you stop doing it!

Vasile
Proprietar MR

Re: De bun simt

Mesajde Vasile » 19 Oct 2013, 00:06

Probabil este un vecin care are un cui impotriva ta, cred ca a pus-o in cutia postala sa para ca vine din partea asociatiei.
Chiar daca modul in care a facut-o nu este unul tocmai fair si ca la tine totusi este vorba de un bebelus, cand sunt alte cazuri unde sunt oameni in toata firea care se exchiveaza. Cred totusi ca este o actiune binevenita si ar fi bine sa fie mai multi vecini care iau atitudine, daca asociatia nu o face.
Daca am fi toti corecti, intretinerea ar fi ceva mai mica. Si la mine in bloc sunt apartamente unde este trecuta o singura persoana, desi in doua cazuri stiu sigur ca locuiesc cel putin doua. Cele doua cazuri sunt de pe acelasi palier cu mine, in rest nu-mi cunosc mai deloc vecinii . Cunosc mai multi din alte blocuri, decat din blocul in care stau :)
Execut finisaje interioare de calitate. Execut orice tip de montaj (lustre, prize/intrerupatoare, galerii, mobila...)

Ducix

Mesajde Ducix » 19 Oct 2013, 04:33

Daca tot vorbim de actiuni de astea, vecinul asta, daca era asa de bine intentionat, cand a luat de la administratie cererea aia tipizata(daca ma intrebati de unde stiu ca era de acolo , va zic , ca am completat una identica),putea sa-si exprime nemultumirea si ingrijorarea acolo si sunt convins ca afla ca este o cerere facuta.

Subiectul este incheiat din partea mea. Cum am mai zis, multumesc pentru spiritul civic si promptitudinea de care a dat dovada in acest caz.
People never understand what you do for them.....Until you stop doing it!

seea
Proprietar MR

Mesajde seea » 19 Oct 2013, 13:53

Nu cred ca este cazul sa va suparati. Trebuie sa declaram corect numarul de persoane. Un nou nascut poti sa-l declari dupa trei luni,dar nu mai tarziu. Nu este nimeni dator sa plateasca pentru altii. Daca sti ca ai facut declaratie la administratie unde ai specificat si copilul,dar nu apari la intretinere, trebuie mers si verificata cauza. Daca ai declarat copilul doar pe fluturasul de apometru nu este corect. Trebuie facuta declaratia. Este adevarat ca nu toti suntem corecti, dar nu trebuie sa dam noi exemplu pe altii. Sunt foarte multe exemple de dat.
Speranta vede invizibilul, simte intangibilul si implineste imposibilul.

CSerbes

Mesajde CSerbes » 12 Noi 2013, 10:32

S-au rezolvat problemele sau ne-am obisnuit cu ele?

Citeam zilele trecute despre un cartier rezidential si se pare ca noi inca stam bine...n-am ajuns in situatia lor: http://www.hotnews.ro/stiri-administratie_locala-15920898-fotogalerie-cosmarul-17-familii-care-cumparat-apartamente-lux-ajuns-traiasca-blocuri-sociale-conditii-insalubre-putea-lua-sfarsit-primaria-discuta-joi-daca-cumpara-locuintele.htm

MrV
Proprietar MR

Mesajde MrV » 09 Dec 2013, 09:43

Ca tot aveam dubii daca a fost parcare sau defectiune in cazul passat-ului :)
http://mresidence.ro/cand-parcarea-e-sange/

vedeti comentariul :)
Failure lies not in falling down. Failure lies in not getting up!

whitephantom39

Mesajde whitephantom39 » 08 Iul 2014, 09:41

AVIZ PENTRU VECINAA SAU VECINII CARE MAI FAC ASA CEVA...dar in primul rand pt vecina mea de la etajul 5, bloc 5, Rezervelor 62 CEA CARE ARE UN PAPAPAGAL PE BALCON si FLORIIII.. DAAA... cu flori puse pe un gratar suport din lemn ..putin in afara balconului, iar ghivecele fara farfurioareeee...iar cand uda florileeeee...ma apuca spumeleeee....ca imi spala si mie balustrada de la balcon, iar daca se nimereste sa stam pe balcon in acele momente, facem ceva dus gratuit... ma gandesc sa-i fac cadou un set de farfurioare pt ghivece si sa-i pun direct pe usa un afis mareeee...PUNE IN PN MEA FARFURII LA GHIVECE CA MA INUNZIII...nu sunt sigura ca o sa intre ea aici pe forum dar mi-am incercat nororcul.

Gicu

Mesajde Gicu » 08 Iul 2014, 10:33

Frumos limbaj si atitudine.
Daca tot esti sigura ca nu citeste, de ce ne poluezi scriptic? Da a tot ai solutie, de ce nu o aplici? Deduc ca esti doamna/domnisoara... Urat limbaj...

Sent from my Nokia 3310 using Tapatalk

Înapoi la “Bizoniada”