Interfoane

Vasile
Proprietar MR

Re: Interfoane

Mesajde Vasile » 24 Noi 2013, 00:26

Deci partial esti de acord si cu mine. Nici eu nici MrV nu am zis ca nu e bun interfonul, am zis ca este dificil sa-i convingi pe toti sa cotizeze cu o suma considerabila.
Execut finisaje interioare de calitate. Execut orice tip de montaj (lustre, prize/intrerupatoare, galerii, mobila...)

MrV
Proprietar MR

Mesajde MrV » 24 Noi 2013, 00:30

Teler, am zis deja. Pui videointerfon. Se suna la el. Cel din apartament apasa butonul de deblocare a usii fara sa se uite. Respectivul intra in bloc si face ce vrea. Cu ce ajuta mai mult videointerfounul fata de un interfon normal? Ca face o poza celui care a folosit videointefonul? Si daca nu sta cu fata la camera? Sau e acoperita? Si chiar daca ii face o poza care e avantajul. Demonstreaza ca a intrat in bloc si nicidecum ca a facut vreo ilegalitate.

Cum am zis. Solutia e in educatia oamenilor. Poate fi si un interfon de 50 de ani. Daca oamenii nu ii dau drumul in bloc atunci nu intra si riscul sa se intample ceva neplacut e mai mic.
Failure lies not in falling down. Failure lies in not getting up!

serpantes

Mesajde serpantes » 24 Noi 2013, 09:29

Oamenilor, stati la bloc, nu la vila sau la nsa/cia/fbi. Mai aveti un pic si propuneti acces in bloc cu scanare de retina.
Uat da fac? Constientizati ca scopul unui interfon este limitarea accesului oricui si oricand in bloc, nu controlarea cui intra in bloc!

Sent from my P6_Quad using Tapatalk

Iulian

Mesajde Iulian » 24 Noi 2013, 11:25

De acord cu Serpantes si MrV. Dati banii degeaba pe un interfon scump. Si ce daca face poze....ce camera nu poate fi obturata?...pui o guma de mestecat pe lentila si gata. Mai e o chestie, daca un vecin spune "nu" la inregistrarea video sau fotografiere cade tot...asa ca mai gandeste-te inainte sa arunci banii pe geam.

Laurentiu

Mesajde Laurentiu » 24 Noi 2013, 13:09

Iulian tu chiar crezi ca voi face ceva fara consultare cu vecinii si 100% semnaturi, respectiv fara a respecta legislatia cu privire la monitorizarea video?
Dupa cum am spus doar un banal interfon il consider complet inutil. Un videointerfon la pachet cu monitorizare video poate fi o solutie decenta si nu foarte scumpa care poate descuraja gainarii.
Un mic exemplu... centrala unui videointerfon (fara posibilitate de foto) e mai scumpa cu vreo 600 de ron decat una banala.
Imparte 600 de ron la 60 de apartamente si vezi ce mare investitie ai in plus ca si lucrare la comun. Manopera e aceeasi. Posibil sa mai apara costuri suplimentare pe conectica pentru ca se folosesc alte cabluri. Probabil ca se vor folosi cabluri utp in loc de cabluri de telefon. Oricum nu va fi o suma foarte mare. ;)
I rest fiecare decide ce terminal isi pune in casa si il plateste individual. Audio digital simplu, audio digital cu tastatura touch sau audio + video.

LE: Uite un exemplu de calcul de pe configuratorul online al http://www.electrainstal.ro
Untitled-1.jpg
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

gogoroiu

Mesajde gogoroiu » 24 Noi 2013, 14:36

interfonul într-un bloc e un vax! repet că nu e rău dar nu e nicio jmekerie.
nu are nicio putere de a elimina răuvoitorii care vor să intre în scara aia de bloc.
vă vor păcăli oricum!
nu e acelaşi lucru la o casă sau vilă.
dar unde sunt multe apartamente e o jucărie care îi atrage pe hoţi!
de ce au ăia interfon?
au valori în case?
ia să vedem...

bagă o gagică frumuşică la înaintare care e văzută de toate camerele dar care lasă o piatră în uşa blocului. sună la o uşă şi i se deschide zicând că trebuie să mute un vecin de-acolo.
un şpringar deschide uşa aproape normal şi băieţii încep să care mobilier şi alte scule din casă.
gagica are nişte acte nasoale în mână şi nimeni nu se opune.

faza a fost dată de Discovery dar a fost inventată la noi.

şi nu s-au furat televizoare sau alte rahaturi electronice ci tablouri şi alte scule scumpe rău!

Iulian

Mesajde Iulian » 25 Noi 2013, 09:04

Pe langa ce a zis Gogo, mai ia in calcul si defectarea usilor de termopan. Poti sa ai mama interfonului, videointerfonului, smart, android, cu net sau poate chiar si samsung, daca incep sa ti se lase balamalele la usi si nu se mai inchide usa dupa tine e fix pix.

Am inteles Laurentiu tu vrei tot ce e scump pentru ca tu consideri ca e bun, ma rog fiecare cu piticii lui dar iti spun ca nu de fiecare data e cea mai buna solutie. Degeaba ai solutii high-tech pentru probleme low-tech cu ar fi feronerie proasta la termopane. La ce usi avem in intrarile la blocuri, nu se merita investitii de acest gen.

gogoroiu

Mesajde gogoroiu » 25 Noi 2013, 16:53

sunt de acord cu ideea lui Laurenţiu cu privire la un interfon performant care filmează şi memorează intrarea oricăruia care apelează un apartament...
dar mai sunt câteva chestii:

în primul rând e scump iar vandalizarea lui vă scoate alţi bani din buzunar. poate fi trimis un băeţaş la înaintare care să deterioreze ceva la el şi până se repară tot trec 2-3 zile. răstimp băeţaşii pot lucra.
în al doilea rând la ce lumini chioare aveţi pe casa scărilor şi care stau aprinse câte 3-4 secunde permit unuia cu o şapcă trasă mai pe ochi să nu fie identificabil.
în al treilea rând voi nu vă cunoaşteţi între voi, iar băeţaşul poate intra pe scară în momentul în care unul dintre voi iese... zice hai noroc vecine şi intră pe lângă tine, nu-l cunoşti zici şi tu noroc şi-l laşi să intre. nu poţi să-i ceri buletinul... dacă tu eşti mai al dracu şi nu-l laşi, tot găseşte pe unul care îl lasă.
în al patrulea rând e posibil ca băeţaşii să pună mâna pe o cheie sau cartelă şi atunci intră ca boierii îmbrăcaţi în salopete care par că merg la un vecin să facă vreo lucrare. sculele pe care le au la ei sunt exact acelea cu care vor face "lucrarea". duba rablagită din faţa blocului e cu numere de BG, I, E, D. etc...
în al cincilea rând e posibil să existe o "cârtiţă" care a închiriat un apartament pentru câteva luni în bloc. deşi ăsta e un scenariu de film american prost, ăla s-a împrietenit cu mai mulţi din bloc, le-a mai intrat prin case, a văzut cam ce au şi cum trăiesc apoi dispare prin străinătăţuri şi-l mai găseşte dracu! însă complicilor le-a dat foatre multe detalii şi aşa aia ştiu unde să opereze şi când. acest scenariu se potriveşte mai bine prin blocurile de mari figuri de prin Floreasca sau împrejurimi dar trebuie luat în calcul.

alina-elena
Proprietar MR

Re: Cafeneaua virtuală

Mesajde alina-elena » 17 Iun 2014, 06:14

Îmi poate spune cineva care sunt regulile la montarea interfonului? Câți locatari trebuie sa fie de acord? Cum vor avea acces cei care nu sunt de acord? Sau alte informații? Va mulțumesc anticipat. O zi buna

Trimis de pe al meu C2105 folosind Tapatalk

MrV
Proprietar MR

Re: Cafeneaua virtuală

Mesajde MrV » 17 Iun 2014, 07:03

1. Din ce stiu trebuie acordul asociatiei ceea ce nu ar fi o problema. 2. Numarul de oameni care sunt de acord nu ar fi o mare problema. 50+1 din ce stiu e suficient.. 3 Cine nu e de acord trebuie sa primeasca cartela de acces. Nu poti sa le ingradesti dreptul de a intra in bloc.

http://www.avocatnet.ro/content/forum%7 ... erfon.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Failure lies not in falling down. Failure lies in not getting up!

serpantes

Mesajde serpantes » 17 Iun 2014, 07:28

Cine nu e de acord nu poate primi gratis cartela, deci trebuie sa-si cumpere cartele. Acordul majoritatii simple este suficient (50%+1). Asociatia isi va da acordul final. Pana acum n-a existat refuz in ceea ce priveste interfonul.

Trimis de pe al meu P6_Quad folosind Tapatalk

alina-elena
Proprietar MR

Mesajde alina-elena » 17 Iun 2014, 07:34

Am înțeles.Ideea e ca suntem cumva amenințați,ca dacă nu plătim pentru interfon,nu mai intram în bloc...de asta am întrebat.mulțumesc frumos...

ElLupe
Proprietar MR

Mesajde ElLupe » 17 Iun 2014, 07:53

trebuie sa primiti o cartela/cheie, dar sigur nu ve-ti avea interfon in apartament, deci pt musafiri va trebui sa coborati
Nu renunta la visele tale, continua sa dormi!

alina-elena
Proprietar MR

Mesajde alina-elena » 17 Iun 2014, 08:27

Ideea este ca nu îmi doresc interfon în apartament,dar e normal sa vreau cheie sau card de acces,și sunt de acord sa le plătesc,nu ma aștept sa le primesc gratuit.Doar ca ma deranjează modul de abordare a problemei de către cei ce se ocupa de strângerea banilor și în plus,nu sunt sigura ca jumătate din locatari sunt de acord cu montarea interfonului.o sa vad ce rezolv după discuția de astăzi.mulțumesc de informații.

serpantes

Mesajde serpantes » 17 Iun 2014, 10:40

Aici problema e mai delicata...pentru infrastructura comuna ar trebui sa plateasca toata lumea, fara ea nici usa nu s-ar inchide. Ca nu vrea toata lumea aparat in casa e altceva. Dar la partile comune ar trebui ca minoritatea sa se supuna majoritatii care isi doreste un plus de siguranta....

Trimis de pe al meu P6_Quad folosind Tapatalk

alina-elena
Proprietar MR

Mesajde alina-elena » 17 Iun 2014, 10:50

Ideea este ca cei ce doresc montarea interfonului sunt în minoritate.majoritatea nu dorește.o sa aflu care e situația actuală astăzi și revin...

Ahyle

Mesajde Ahyle » 18 Iun 2014, 09:27

Si la noi e aceeasi problema: unii nu vor interfon, altii vor interfon si o parte vorbesc prostii de genul "nu o sa mai poti sa intri in bloc daca nu ai interfon".
Eu cred ca este un plus de siguranta, nu te protejeaza 100% dar sigur e un mic obstacol impotriva raufacatorilor :)

alina-elena
Proprietar MR

Mesajde alina-elena » 18 Iun 2014, 09:57

Da,asa suna și anunțurile de prin blocul nostru..Fiecare cu părerea lui.Sincer as vrea interfon dacă am mai monta încă o ușă după cutiile poștale,cum au și alte blocuri,dar asa nu-i vad rostul te suna și zice ca e posta,sau cu pliante sau mai știu eu ce și poate fi hoțul...Cred ca pt hoți nu e un impediment interfonul.

Ahyle

Mesajde Ahyle » 18 Iun 2014, 10:47

alina-elena scrie:Da,asa suna și anunțurile de prin blocul nostru..Fiecare cu părerea lui.Sincer as vrea interfon dacă am mai monta încă o ușă după cutiile poștale,cum au și alte blocuri,dar asa nu-i vad rostul te suna și zice ca e posta,sau cu pliante sau mai știu eu ce și poate fi hoțul...Cred ca pt hoți nu e un impediment interfonul.

Noi avem deja montata o a doua usa si unii au zis ca "trebuia usa de metal, ca asta e prea usor de spart. Daca tragi de ea mai tare se rupe cu totul, sa punem de metal..". La noi au fost cazuri de furt: biciclete, usi fortate. Cred ca daca aveam interfon si suna la miezul noptii nu ii dadea nimeni drumul....

alina-elena
Proprietar MR

Mesajde alina-elena » 18 Iun 2014, 10:57

Ce te face sa crezi ca hoții acționează doar noaptea.Și noi avem în bloc cazuri de furturi de biciclete și furturi din apartamente. Ideea cu a doua ușa e super,cei care cârcotesc și în cazul asta la montarea interfonului sunt incredibili,bănuiesc ca de asta ați pus a doua ușa,ca sa montați și interfon.

Înapoi la “Intrebari & Raspunsuri”